Skocz do zawartości
OmYsD

[Poradnik]Jak rozwinąć dobrze serwer Sa-MP ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Przepraszam was najmocniej, że piszę ten poradnik w offtopie. Poradnik będzie się tyczył rozwinięcia serwera Sa Mp.

Pytania:

Ey, Om co musimy mieć żeby rozwinąć porządnie nasz serwer?

- Musisz mieć przynajmiej serwer 50 slotowy na dowolnym hostingu. Jeśli nie masz zbyt dużo floty polecam Strefa-Serwerów.

To wszystko?

-Nie, oczywiście ludzie nie przychodzą z nieba na serwer :) Musisz go także zareklamować. Zalecane jest:

• Wykupienie usługi Hosted, na jakimkolwiek hostingu, może być to np. ServerProject.pl 
  • Hosted to nie wszystko po za tym jest drogi (54zł), jeśli nie masz tyle floty zalecane jest zareklamowanie serwera na:

A) Różnych forach związanych z GTA

B) Zrobienie filmiku i wrzucenie go na serwis youtube

C) To może zabrzmi irytująco ale nawet w kryzysowej sytacji po wywieszać ulotki na przystankach autobusowych, przed szkołą i polecanie serwera znajomym, którzy grają w Samp'a.

Oczywiście nie możecie przestawać reklamować waszego serwera.

Waża jest też nazwa serwera, musi być unikalna i zarazem łatwa do zapamiętania.

Musicie mieć też własnego Gamemoda(gm'a), jeśli nie jesteś skrypterem/mapperem musisz go zamówić.

Jednak że nie polecam ściągać gotowców z innych serwerów! To szkodzi reputacji serwera.

Polecam też znaleść dobrą ekipę pod serwer, sam/a go nie poprowadzisz.

Kosztorys: 

- usługa Hosted 54 zł

- Serwer SaMp 50 slotów ok. 20 zł (zależy jeszcze na jakim hostingu)

Razem : 74zł

Jeśli chcecie pobawić się tak z zabawą w FTP nie polecam wam tego. Strata pieniędzy i czasu, no chyba że zamówicie serwer testowy na 24h i potem koniec zabawy :)

Na początku trzeba trochę zainwestować, oczywiście usługę hosted można przedłużać co miesiąc, ale na początku jest ważne to żeby ona była.

Ważne:

Jeśli w ogóle jest u ciebie taka "bida z nędzą" nie zabieraj się za to. Twój serwer jest tylko skazany na porażkę. Jeżeli  masz, absolutnie pusty portfel , a masz do tego tak wielką pasję, możesz przedstawić swój projekt serwera i szukać sponsora, no i modlić się żeby, któryś do ciebie napisał . 

Myślę że to tyle z mojej strony.

Zabraniam kopiowania poradnika, bez zgody autora.

Mam nadzieję że jednak ten poradnik się komuś przydał, przynajmiej tym początkującym .

Komentujcie , i poprawiajcie mnie jeżeli czegoś nie napisałam. 

Edytowane przez Pamdex

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli ktoś chce, zeby jego serwer naprawde zaistniał to szuka programisty, webmastera, wykupuje VPS`a i działają.

VPS taniej wychodzi niz wykupienie subdomeny.. xaa.pl -_- co dodam ze to beznadziejna domena(ambitniejszym sposobem jest wykupienie domeny .pl, i hostingu serwerów. No ale chyba ze ktos chce robić skromniejszy serwer na mniejszą ilość slotów a do tego ma małe fundusze przy czym rokuje ze takie serwery mają małe szanse na utrzymanie sie dlugo, a co jeszcze mówić o wybiciu sie.

Co do poradnika, niczemu sobie (6/10) ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znaczy, jeśli chodzi o te sloty... Myślę że gdy założył by ktoś serwer 20/30 slotowy miałby się też szanse wybić ale musiał by być i tak hosted :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie, to żeby zacząć prowadzić taki serwer jak GPP, H-RP lub FullServer w SA:MP, trzeba po prostu trafić na odpowiedni moment i wyłożyć najpierw dużo większe pieniądze, niż te 74 złote. Serwer może stać prawie pusty nawet i 3 miesiące, ale w tym czasie trzeba wyrobić mu renomę, zareklamować profesjonalnie a nie - na odpierdziel się - i mieć nadzieję, że gracze zaczną na nim grać. Następnie wystarczy postawić forum na jakimś darmowym silniku (SMF/MyBB/phpBB3/Przemo) i powinno być okej. O ile tylko trafiliśmy na odpowiedni moment, możemy już tylko zrobić jakieś dodatkowe bajery dla ludzi, którzy pomagają nam w rozwoju tego serwera. W przeciwnym razie tylko stracimy kasę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak się zastanawiam teraz nad własnym gamemodem. Kiedyś jak zaczynałem grac na różnych serwerach to prawie wszędzie był ten sam gm lekko tylko zmodyfikowany i grało na nim pełno ludzi. :P Nikt tam nie narzekał że z neta i wgl. :D Ciekawe czy teraz by takei coś wypaliło. Odpalić serwer na starej dobrej mapie "by Luby" o ile się nie myle. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak się zastanawiam teraz nad własnym gamemodem. Kiedyś jak zaczynałem grac na różnych serwerach to prawie wszędzie był ten sam gm lekko tylko zmodyfikowany i grało na nim pełno ludzi. :P Nikt tam nie narzekał że z neta i wgl. :D Ciekawe czy teraz by takei coś wypaliło. Odpalić serwer na starej dobrej mapie "by Luby" o ile się nie myle. :D

Zależy na jakiego gracza trafisz :D  Jeśli ogarnia zabawę z pawn lub już widział orginalnego gamemoda to cię będzie hejtował i odradzał ten serwer  ;)

Edytowane przez OmYsD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam takie wrażenie że kiedyś mniej osób znało PAWN. Teraz to tyle osób ogarnia PAWN że masakra.... (przynajmniej podstawy)

I w tym jest problem :) Zresztą uważam że najlepiej mieć własnego gm'a. Masz wtedy uczucie że to jest twoje i jesteś z tego dumny :rolleyes:

@Refresh

Edytowane przez MalinowyKox

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro uważasz ze lepiej mieć własnego GM, to sie nie mylisz, pod warunkiem ze to bedzie GM a nie "sklejka", dochodzi tez do tego czy w skrypcie bedą interesujące systemy. Przygotowanie takiego Gamemoda nie jest proste i szybkie, troche sie musisz namęczyć tez w zależności jakiego rodzaju ma bym GM.

Edytowane przez Testosteron

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro uważasz ze lepiej mieć własnego GM, to sie nie mylisz, pod warunkiem ze to bedzie GM a nie "sklejka", dochodzi tez do tego czy w skrypcie bedą interesujące systemy. Przygotowanie takiego Gamemoda nie jest proste i szybkie, troche sie musisz namęczyć tez w zależności jakiego rodzaju ma bym GM.

Nie powiedziałam że to ma być zrobione przez naszą osobę. Można wynająć skryptera do zrobienia gm'a lecz to trochę kosztuje. No i żeby się wybić z tym swoim gm'em musi mieć Coś co inne serwery nie mają ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie oszukujmy się, ten poradnik to totalne dno. Kierowanie się nim jest wielką głupotą.

Zaza, nie komentuj tego poradnika tylko napisz dokładnie o co ci chodzi -,- . To wszystko co napisałam, trzeba mieć. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisała wam samą prawdę, nie ma się co czarować bo w dzisiejszym "wieku samp" nie można osiągnąć zbyt wiele bez czegoś oryginalnego.

Z tym hostingiem to polecałbym NetShoot.pl, MaxRate.pl, lub po prostu własny VPS.

Szukania skryptera, nie polecam, jednym z powodów są takie że GM może posiadać coraz większa liczba osób, a jak wiadomo każdy będzie chciał zarobić i wkońcu gamemode będzie w internecie.

Ogólnie ciężko jest zbudować gamemoda od zera, w tych czasach wszystko musi się bazować na najnowszych systemach, zwłaszcza dla nowych którzy znają tylko podstawy.

Nazwa odgrywa bardzo ważną rolę i forum, forum powinno być połączone z mapą i statystyki top 10 aby gracze mieli sens grania, powinny być generatory sygnatur, minimum 10 zabaw, zapisywanie wszystkich statystyk, nawet takie badziewia jak liczba zgonów, zabić na arenach, wygrane zabawy, walizki i te inne pierdoły.

Mapa nie powinna być zasyfiona jak przykładowo gamemode PPS, pełno obiektów? nie na dobrym serwerze, obiekty nie powinny być porozwalane na całej mapie tylko w miejscach gdzie faktycznie coś się dzieje. A potem dzieci płaczą, że mało FPS i ogólnie, ciulowo się gra, bo nie mogą wejść w gl ani tgl, większość graczy gra dla DM'u, dlatego najbardziej opłaca się robić serwery tego typu, znam to ze swojego doświadczenia, od kilku miesięcy zatrzymałem się na pewnym serwerze, co lepsze - zostałem tam pierw Junior Adminem a potem Administratorem, po tym wszystkim co gracze piszą, co widzę na pm'kach to najbardziej kręci ich posiadanie własnego gangu, lecz gang nie powinien być za darmo, najlepiej za ciężko zdobyty respekt, gamemode powinien posiadać domki oraz prywatne pojazdy, ciekawe kolory dla oka, mało bugów, ciekawe TextDraw'y(nie chodzi mi o zasyfienie całego ekranu), wykorzystanie nowych funkcji SA:MP lecz z umiarem, wszystko powoli, najlepiej wszystko jest robić po swojemu, rzeczy typu kupno broni pod /bronie dawać w ammo, żeby n00by nie płakały, tak samo jest z bronią SawnOff, tą broń najlepiej jest całkiem zabronić na serwerze, dlaczego? Ponieważ tylko n00by z niej korzystają, co prawda jest to broń, ale większość graczy płacze na czacie że ktoś ich zaje*ał z SO, kolejną rzeczą jest dobrze rozbudowany regulamin, powinien być bardzo długi i powinny być kary, nawet za obrazę (mute 400 sekund), system Administratora, od rangi do rangi, j@, @, vh@, h@, rcon - tak, dzieciom nie dajemy rcon'a, mogą robić różne bzdety, dla j@ ograniczyć dawanie banów, walizek co 3 minuty, teleportowania się do innych, od  @ odblokować to, vh@ to dawanie respektu, unbany, sprawdzanie kont ip, banowanie, sprawdzanie skarg, dla h@ i rcon to tworzenie domów, zarządzanie configiem serwera, byle komu nie dawać rangi, rangi mają być tylko zasłużonym osobą, na serwerze ma panować atmosfera, aby dobrze się grało, gracze mają się poznawać, mają być zachęcani do jak najdłuższej gry, administracja powinna być zgrana, robiąca eventy i te inne pierdoły, ogólnie to hosted nie jest potrzebne, wystarczy tylko dobra ekipa w tym administracja szybko ogarniająca skargi i te inne, forum przyjemne dla oka i najlepiej z bajerami połączonymi z serwerem. Trochę się rozpisałem ale uwierzcie wiem co mówię. 

Tak PS: Sam piszę mapę tak zaawansowaną jak na PPS, GPP czy FS, od kilku miesięcy, ale dużo przede mną, planuję ją rozbudować o coraz nowsze systemy, wkońcu siedzę w pawn 4 latka :D 

GG: 23056396 - pytania proszę kierować tu ;)

Edytowane przez Mlody954

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No te mapy to strasznie wymagające teraz są. Pisać gamemoda kilka miesięcy a potem odpalić serwer który padnie po miesiącu... Strata czasu moim zdaniem. :) Chyba ze ktoś lubi się pobawić i ma tego czasu pod dostatkiem. (Tak jak ja  B))

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No te mapy to strasznie wymagające teraz są. Pisać gamemoda kilka miesięcy a potem odpalić serwer który padnie po miesiącu... Strata czasu moim zdaniem. :) Chyba ze ktoś lubi się pobawić i ma tego czasu pod dostatkiem. (Tak jak ja  B))

Człowieku o.O Ciekawe po ilu miesiącach ten gm miał by linijek kodu ^^ Jak przypomniałam sobię to średnie mój skrypter pisał 2 tyg 25k linijek kodu i było dobrze..ale kilka miesięcy ? o.O Naprawdę zaskakujesz mnie... ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Człowieku o.O Ciekawe po ilu miesiącach ten gm miał by linijek kodu ^^ Jak przypomniałam sobię to średnie mój skrypter pisał 2 tyg 25k linijek kodu i było dobrze..ale kilka miesięcy ? o.O Naprawdę zaskakujesz mnie... ;)

Ja w cały dzień od rana do północy potrafię napisać ponad 5k, szybko pykam na klawiaturze, funkcje znam na pamięć bo 4 latka w tym siedzę, to idzie, wszystko zależy od umiejętności. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawa dyskusja. Ja też coś powiem :), @OmYsD co ty pierdzielisz? 50 slotów na start? Wystarczy 30 i już, przy estetycznym forum, reklamie i zaawansowanym GM'ie server ma jakieś 60%-70% na wybicie. Zaczynać jako mały serverek, potem nowina o nim się rozniesie i albo nas zgnoją albo będziemy musieli dokupić sloty. Moim zdaniem w tym poradniku 50% rad to bzdury. Po co odrazu wykładać na wiatr 300zł? GM'a najlepiej napisać samemu, odradzam kupywać, ci co sprzedają zazwyczaj nie wiedzą co to nawet PAWN, a GM'y to przeróbki tekstu np FullDM.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawa dyskusja. Ja też coś powiem :), @OmYsD co ty pierdzielisz? 50 slotów na start? Wystarczy 30 i już, przy estetycznym forum, reklamie i zaawansowanym GM'ie server ma jakieś 60%-70% na wybicie. Zaczynać jako mały serverek, potem nowina o nim się rozniesie i albo nas zgnoją albo będziemy musieli dokupić sloty. Moim zdaniem w tym poradniku 50% rad to bzdury. Po co odrazu wykładać na wiatr 300zł? GM'a najlepiej napisać samemu, odradzam kupywać, ci co sprzedają zazwyczaj nie wiedzą co to nawet PAWN, a GM'y to przeróbki tekstu np FullDM.

1. Z tymi slotami to zaokrągliłam ;) Ale wiadomo, że z serwerem 20 slotów nie ma co startować. 

2. Nwm..skąd tu wziełeś 300 zł? o.O Ale jak chcesz mieć poważny projekt to i tak musisz zainwestować w hosted , niestety prawda w oczy kole ^^ 

3. Samemu...łatwo ci powiedzieć ;) Jeżeli ktoś nie ma umiejętności musi ściągnąć gotowca z netu lub zamówić...

Ja w cały dzień od rana do północy potrafię napisać ponad 5k, szybko pykam na klawiaturze, funkcje znam na pamięć bo 4 latka w tym siedzę, to idzie, wszystko zależy od umiejętności. 

No to rzeczywiście musisz mieć talent. Ale jednak, gdyby ktoś nie miał wystarczających umiejętności zabierał by się za pisanie gm'a? Wydaje mi się że nie..Ale jeżeli odnajduję się w tym wszystkim trochę to i tak , po kilku miesiącach ile ten gm by miał kodu :)

Edytowane przez OmYsD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pkt 3 był bardziej ostrzeżeniem. Czy twoim zdaniem łatwo napisać GM'a z dobrymi umiejętnościami PAWN? Tak czy siak się narobisz przy GM'ie nawet jeśli go zamawiasz. Nigdy nie będzie taki jak chciałeś.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pkt 3 był bardziej ostrzeżeniem. Czy twoim zdaniem łatwo napisać GM'a z dobrymi umiejętnościami PAWN? Tak czy siak się narobisz przy GM'ie nawet jeśli go zamawiasz. Nigdy nie będzie taki jak chciałeś.

Ale zawsze własny. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sondze rze nie potszebnie robimy tutaj klutnie i klucimy sie bessensu, karzdy ma inne poglondy, jeden pisze tak drugi tak, po co sie klucic o jakies pierdolki guwniane : ( xddddddddddddddddddddddddddddddddddddd

Edytowane przez Mlody954

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sondze rze nie potszebnie robimy tutaj klutnie i klucimy sie bessensu, karzdy ma inne poglondy, jeden pisze tak drugi tak, po co sie klucic o jakies pierdolki guwniane : ( xddddddddddddddddddddddddddddddddddddd

A ja "sondze", że "potszebujesz" słownika, bo te "klutnie" i twoje "pogdlony" nic tutaj nie znaczą :)

Edytowane przez Troll

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja sondze rze morzesz jurz stond isc bo potszebujesz nowego muzgu bo twuj nie podpowiada ci rze mam tutaj prawie 500 postuw a te blendy som po to rzeby takie bezmuzgi jak ty czepialy sie moich jajc a ja im otpowiadac. 

A tak bez jaj, to ja chyba w tym temacie wypowiedziałem się najbardziej i na temat a Ty jedyne co robisz, to poprawiasz mnie bo nie masz mózgu i nie umiesz się domyśleć, że to dla jaj, OK. XD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja sądzę, że Mlody napisał tak umyślnie, ale gdybym się mylił... no to zwątpiłbym w młodzież...

Edit

No jednak się nie myliłem, więc nie ma tak źle ;)

Edytowane przez Bantu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.