Skocz do zawartości
kxnrvd

O polskiej scenie SA:MP

Rekomendowane odpowiedzi

Git serwer za czasów swojej świetności był na prawdę dobrym i grywalnym projektem. Rozwijał się prężnie, padały kolejne rekordy graczy (wersja 0.3d, 80 osób online, niektórym wyda się to normalne, dla mnie to było bardzo duże osiągnięcie), konkurował ze średnimi serwerami na polskiej scenie, wyglądało to całkiem nieźle. Po oddaniu serwera w ręce innego właściciela wszystko się zmieniło, przybyło nowych graczy, grały tam naprawdę fajne osoby, jednak projekt zaczął powoli upadać, aktualny stan jest jaki jest. To tyle w związku z w/w serwerem. Wydaje mi się że temat ma na celu rozmowę o polskiej scenie SA-MP, nie o szczególnym serwerze.

Co do tematu, w dzisiejszych czasach nie ma co mówić o polskiej scenie. Jest kilka gigantów, kilka małych projektów, zbyt wiele serwerów opartych na tym samym skrypcie po modyfikacjach. Aby wybić się jako tako trzeba mieć łeb na karku, coś oryginalnego i nie powtarzalnego, coś co wprowadzi trochu świeżości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Stunterus_xd - mówisz że jest kilka dużych projektów, no dobra.

1) FullServer - padł

2) TheOtherSide - fajny serwer, dobry GM, administracja doświadczona, osoby 16+ lat, jest tam jednak ciężko, szczególnie nowemu graczowi,

3) PolskiPartySerwer - Bez komentarza, obiektów więcej niż na stuncie, laguje w ....,

4) P4S - Da się grać

5) PSi - Nie ogarniam tego serwera. Jest tyle kolorów na czacie, że można oczojebu dostać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę odbiegne od tematu. Chce zacząć grać na serwerze świeżym i dość nowym. Odpada ToS mam tam 430 lvl = nudy PH.eu.. odpada raster prowadzi serwer a on pawn nie ogarnia na pewno przez najbliższe 6 miechów nic się nie zmieni... PPS = niestety już dno nudy nic ciekawego...ultimate game gram cały czas. Także co polecacie ludzie aa..prócz RP :) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

3) PolskiPartySerwer - Bez komentarza, obiektów więcej niż na stuncie, laguje w ....,

No to powiedz gdzie Ty masz "tyle" obiektów że ci "laguje". Chyba że masz słabego kompa to się nie dziwie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

psycho zapomniałeś o GS, PST, uG, .... 

Co do 5) PSi, to dosyć fajny serwer, fajnie sie na nim gra. 

Ktoś mi kiedyś napisał że PST ma mape PP....

2k6vRU2.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

48499679020097022242.jpg

Nie wiem co ci ten twój dobry kolega Mike za to obiecał...

Ty po prostu jesteś dzieckiem który ma zmienne IP i myślisz że wszystko ci wolno, moi administratorzy nie muszą podawać konkretnych powodów dla takich graczy jak on, również nie powinno cie to obchodzi moje zachowanie na serwerze/forum bo jeśli ci to nie pasuje to idź gdzie indziej, NIE TRZYMAMY NA SIŁĘ.

Stunterus, również grało dziennie 60 osób online na 0.3x ale przy aktualizacji na 0.3z spadła duża ilość graczy.

Co do tematu nie będę pisała powodów są już wymienione wyżej przez innych i zgadzam się tym ;-)

Edytowane przez Katti_Salbert

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ktoś mi kiedyś napisał że PST ma mape PP....

2k6vRU2.png

No tam DawioX Ci pisał że mają mapę PP ale jest fulledit prawie cały kod swój maja, ale nawet to ze maja juz ta mape z neta nie zmienia faktu są gigantami. Tez bym kiedys powiedział że to pseudol po pierwszym wejściu ale trzeba przyjrzeć się Projektowi oraz jego zarządcami w tedy zmienia sie zdanie (niekiedy xd). 

PS: PST*

Edytowane przez P3TRUS

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli chodzi o merytoryzm(czy jak to sie tam odmienia) to ile według was ten samp uciągnie. Kalcusiowi będzie się chciało wydawać kolejne releasy i dalej się ośmieszając tym, że dodał wersję 0.3d bo dodał jakieś czapeczki i pare skinów? Co będzie następne? UFO?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, ale zauważ, że:

a) nie każdy gracz ma kompa rakietę( w tym i ja - dziwię się że mi gta iv działa)

b) nie każdego stać na nowe gry

c) coraz więcej dzieci ma dostęp do neta

d) gracze się wycwaniają

e) dużo osób uczy się programować właśnie z pawn(nie koniecznie pisząc skrypty do samp)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, ale zauważ, że:

a) nie każdy gracz ma kompa rakietę( w tym i ja - dziwię się że mi gta iv działa)

B) nie każdego stać na nowe gry

c) coraz więcej dzieci ma dostęp do neta

d) gracze się wycwaniają

e) dużo osób uczy się programować właśnie z pawn(nie koniecznie pisząc skrypty do samp)

Nie zgadzam się do końca.

a) jeżeli już ktoś ma komputer, na którym działa mu gta:sa choćby na średnich detalach to tragedii nie ma i można pograć w tysiące tytułów,

B) sprawa dostępu do gier: wydaje mi się jasna, chcę to pobieram i gram,

c) + d) mnie to bardzo cieszy, to oznacza więcej graczy i więcej roboty dla nas programistów,

e) w ogóle się nie zgodzę, pawn to naparstek programowania i wie o nim nieznaczna część populacji.

Edytowane przez _l0stfake7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli chodzi o merytoryzm(czy jak to sie tam odmienia) to ile według was ten samp uciągnie. Kalcusiowi będzie się chciało wydawać kolejne releasy i dalej się ośmieszając tym, że dodał wersję 0.3d bo dodał jakieś czapeczki i pare skinów? Co będzie następne? UFO?

Jeszcze parę lat na pewno będzie. Czy będzie mu się chciało wydawać nowe wersje, to zależy oczywiście od niego. Będąc na jego miejscu, pewnie bym wydawał choć nie często. Myślę, że prace nad SA-MP traktuje jak hobby - ma czas to coś napisze, nie to nie. Już sobie wyhodował stadko podopiecznych, którzy na pytanie "kiedy samp 0.4?", gaszą nadgorliwych tekstem "będzie kiedy zostanie skończone". Myślę, że takie zachowanie dobitnie świadczy o podejściu hobbystycznym, bez spiny o terminy.

Ma jeszcze motywator w postaci 'hosted'. Kiedy zauważy, że napływ pieniędzy się zmniejsza, zacznie coś robić bo to jednak "łatwa gotówka". Zrobi coś raz, kasa będzie napływać przez parę miesięcy. Ciężko z czegoś takiego zrezygnować zwłaszcza, kiedy ma się odpowiednie umiejętności, wie jak się poruszać po kodzie i tak dalej... Pole do popisu ma nadal wielkie. Ba, mało tego. Wystarczy, że doda funkcje w stylu 'obróć skina do góry nogami', a na forum setki osób napiszą "AMAZING KALCOR, WOW, GREAT JOB! FOREVER SA-MP <3" i tak SA-MP się kręci ;d

Edytowane przez AxL_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzicie? Nawet tutaj kłócąc się w temacie ".. o polskiej scenie SA-MP" pokazujecie, jak bardzo przez te kilka lat zmienił się ten multiplayer. To już nie jest niestety tylko wymiana zdań. Kiedyś nie było mowy o takiej zawiści jaka dzisiaj aż kipi od wielu z was. 

Mogę sprawiać wrażenie jakiegoś sentymentalisty, ale faktycznie - mam sentyment do SA-MP, ale nie tego nowego, przesyconego milionem textdrawów, zabaw, matematyki, rozsypanek, przepisywania kodów. Wszystko połączone w całość tworzy taki bajzel, że właściwie nie wiadomo gdzie się spojrzeć. Mam sentyment do starego SA-MP, które nie posiadało w sobie niczego szczególnego, ale miało wszystko czego trzeba było zwykłemu Kowalskiemu do przyjemnego spędzenia wieczora. A i gracze byli zupełnie inni. Granica wiekowa znacznie przez te lata się zaniżyła. Ostatnio odwiedziłem serwer, na którym było online 50 osób, a na czacie nie było nic prócz spamu "ile to 2+2". Prawda może niektórych zaboleć, ale dzisiejsi gracze SA-MP to po prostu debile. Większość nawet nie umie poprawnie skleić zdania, a na czacie się spinają bo ktoś ich zabił na lotnisku. Nawet na tym forum kładzie się nacisk na optymalizację, ok - wiadomo, to ważna sprawa. Jednak brakuje tu tematu, w którym nauczałoby się jak pisać mapę, aby nie przekroczyć granicy super-innowacji (w cudzysłowiu), bo "Umieć pisać mapę" to nie tylko pisać superskrypty i systemy czegoś tam, to w dużej mierze rozumieć potrzeby gracza żeby ten nie rzygał później tęczą, a o tym nigdzie nie czytałem.

Brakuje serwerów, które są tworzone z myślą o jego użytkownikach i komforcie gry, a nie o zysku i kupnie za dychę konta Premium.

Edytowane przez FoLeY-X

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest temat nawołujący do rozmowy o polskim SA:MP czy też na kopaniu dołków pod sobą i na wzajemnym 'gnojeniu'? Zmiana w SA:MP jest bardzo zauważalna dawniej pisząc do zarządców innych serwerów zawsze mogłem liczyć na normalną rozmowę i rozwiązanie problemu. Teraz 'zarządcami' stają się naprawdę różne osoby i często mają one tak zawyżone ego, że żadna rozmowa nie jest z nimi możliwa. Polskie Gamemody? Tak tryb DM/FR się już przejada zwłaszcza, że na nich nic nowego nie ma, mapy często edytowane, sklejone i autorzy wmawiają, że wszystko jest autorskie. Naśladowanie jest również bardzo zauważalne, nie wiele jest projektów na swój sposób unikalnych. 

Na gwałtowną zmianę nie mamy co liczyć polskie społeczeństwo (mam na myśli graczy) niedojrzało do takiego multiplayera. Określenia jakie padają na nasz kraj przez obcokrajowców są coraz bardziej trafne. Odpowiedzialne i kulturalne osoby odchodza z SA:MP bo nie mogą wytrzymać w takiej atmosferze. Jeśli gracze nie zmienią się to my również nie mamy na co liczyć :)

Ile to jest komentarzy w tematach o serwerach, jacy gracze tam grają. Są pokazane screeny ich dziecinnego zachowania i wlepiona opinia "nie polecam, grają same dzieci". Tylko to ma swoją przyczynę i chcąc nie chcąc jest to widoczne na każdym Polskim serwerze. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepszym wyjściem by było, usunąć wszystkie działy związane z wystawianiem map do internetu. Wtedy może i byłoby mniej serwerów, ale było by więcej graczy na serwerach ze swoją mapą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@up

Zmniejszyło by ilość serwerów, ale programistów również. Aktualnie przeciętny programista uczy się wzorując się na innych mapach.

Mało który programista uczy się z wiki, czy też poradników. Ten sposób jest do dokształcania się, a nie uczenia.

Widziałeś kiedyś poradnik, gdzie napisał ktoś mapę w nim? Całą mapę, nie mówię o 100 linijkach, a +1000 i to wytłumaczonych, nigdzie tego nie ma. Gdy pobierzesz mapę z pawno.pl są opisane funkcje/sekcje - co za co odpowiada.

Niestety taka prawda, kiedyś programiści uczyli się na angielskich mapach, a teraz zaczynają na polskich. :)
Moim zdaniem SA:MP podupada, gdyż na MTA potrafi grać 600+ osób, a na jednym z popularniejszych serwerów SA:MP jedynie 400+. Różnica jest wielka. Moi koledzy zaczynali od MTA, a ja od SA:MP. Zależy kto jaki ma gust.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.