Skocz do zawartości
Inferno

[Poradnik] Kompilator PAWN w programie Notepad++

Rekomendowane odpowiedzi

Wprowadzenie
Dziś chciałbym wam przedstawić w jaki sposób możemy w notepad++ kompilować skrypty pisane w języku pawn oraz jak wgrać podkreślanie składni.
Dodam że pliki z paczki (PAWN.xml i userDefineLang.xml) edytowałem by pokazywały wszystkie funkcje z najnowszej wersji SA:MP'a oznaczonej numerem 0.3z.
Procesu instalacji programu Notepad++ nie będe opisywał ponieważ tam wystarczy klikać "dalej".

Potrzebne pliki
Podstawowy kompilator PAWN - DOWNLOAD SAMP 0.3z
Program Notepad++ - DOWNLOAD
Pliki odpowiadające za podkreślanie składni - DOWNLOAD

Opis krok po kroku jak skonfigurować notepad++
1. Klikamy Windows+r by włączyć okno "Uruchom".
2. Wpisujemy %appdata%\Notepad++ i klikamy ok.
3. Do nowo otwartego okna wrzucamy plik userDefineLang.xml z mojej paczuszki oraz zamykamy je.
4. Dodajemy pliki które program ma rozpoznawać jako kod pawn. Wchodzimy w program Notepad++ i wybieramy Ustawienia -> Preferencje -> Powiązania plików.
5. Wybieramy z listy opcje Customize oraz w okienku po prawej od wybranej opcji wpisujemy .pwn i klikamy ->.
5.1 Jeżeli chcemy by include też czytał jako kod PAWN powtarzamy punkt 5 i zamiast .pwn wpisujemy .inc.
6. Wchodzimy do folderu gdzie zainstalowaliśmy Notepad++.
7. Do folderu APIs wrzucamy plik PAWN.xml i restartujemy program.
8. Wchodzimy w programie w Ustawienia -> Preferencje i wybieramy opcję Auto-Completion.
9. Zaznaczamy opcję Enable auto-completion on each input (Function completion) oraz Function parametrs hint on input.
10. W From 1 th character wpisujemy liczbę 3 i zamykamy okno.
11. Przechodzimy kolejno Pluginy -> Plugin Menager -> Show Plugin Menager.
12. Czekamy aż załaduje nam się lista dostępnych pluginów oraz zaznaczamy NppExec.
13. Klikamy ikonkę Install i czekamy aż plugin nam się pobierze i zainstaluje.
14. Przechodzimy do Pluginy -> NppExec -> Execute....
15. W oknie Command(s) wpisujemy:
npp_save
cd $(CURRENT_DIRECTORY)
"C:\Program Files (x86)\PAWN Compiler\pawncc.exe" "$(FILE_NAME)" -; -(
16. Adres C:\Program Files (x86)\PAWN Compiler\pawncc.exe zamieniamy na ścieżkę do naszego pliku pawncc.exe który znajdziemy w podstawowym kompilatorze pawn.
17. Wybieramy opcję Save..., w nowym oknie wpisujemy Kompilator PAWN oraz klikamy Save i Ok.
18. Odznaczamy opcję No internal messages w Plugins -> NppExec.
19. Przechodzimy do Pluginy -> NppExec -> Advanced Options.
20. W Associated script wybieramy z listy Kompilator PAWN oraz klikamy Add/Modify i Ok.
21. Przechodzimy do Ustawienia -> Skróty klawiaturowe....
22. Wybieramy zakładkę Plugin commands i szukamy na liście Kompilator PAWN.
23. Klikamy dwukrotnie na znaleziony element oraz ustawiamy kombinacje klawiszy jaką chcemy by kod nasz się kompilował. Ja zawsze korzystam z skrótu Shift+Tab ponieważ nie ingerują w pisany kod.
24. Klikamy Ok i mamy wszystko gotowe!

Podsumowanie
Mam nadzieję że niektórym z was się przyda ten poradnik i skorzystacie z niego :) W punkcie 21 znajdziecie wszystkie skróty klawiszowe jaki istnieją w programie i strasznie ułatwiają "kodzenie".
Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam!

Autorem poradnika jest Inferno (JA).

Zabrania się kopiowania na inne fora bez zgody autora.

Edytowane przez lnferno

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy pliki odpowiadające za kolorowanie składni posiadają najnowsze funkcje z 0.3z?

Tak, czytaj:

Dodam że pliki z paczki (PAWN.xml i userDefineLang.xml) edytowałem by pokazywały wszystkie funkcje z najnowszej wersji SA:MP'a oznaczonej numerem 0.3z.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam taki mały problem z notepadem, mianowicie auto uzupełnianie mi nie działa tj. działa ale tylko w jednym pliku *.inc. Wie ktoś może dlaczego?

BTW: Link z paczką wygasł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, jestem, niestety zielony w PAWN i dopiero się uczę. Mam problem z tym podpunktem: 16. Adres C:\Program Files (x86)\PAWN Compiler\pawncc.exe zamieniamy na ścieżkę do naszego pliku pawncc.exe który znajdziemy w podstawowym kompilatorze pawn.

dokładniej w tym

zamieniamy na ścieżkę do naszego pliku pawncc.exe który znajdziemy w podstawowym kompilatorze pawn.
jakiego pliku? Skąd mam go wziąć? Mógłby mi ktoś wytłumaczyć? Z góry dzieki...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.