Skocz do zawartości
Sim00n

Pierwszy wideo kurs programowania w Pawn po Polsku

Rekomendowane odpowiedzi

Kurs jest rewelacyjny. Czekam na część z rejestracją, a w między czasie mam problem z Sublime'em. Kiedy kompiluję i wyskakują mi błędy to nie pokazuje z która linijką jest coś nie tak. Zamiast tego mam coś takiego:

[Decode error - output not utf-8]

Gdzieś w internecie doszukałem się że to problem z polskimi znakami, których rzeczywiście w kodzie mam bardzo dużo (zamiast nich wyskakują krzaczki). Jak to naprawić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurs jest rewelacyjny. Czekam na część z rejestracją, a w między czasie mam problem z Sublime'em. Kiedy kompiluję i wyskakują mi błędy to nie pokazuje z która linijką jest coś nie tak. Zamiast tego mam coś takiego:

[Decode error - output not utf-8]

Gdzieś w internecie doszukałem się że to problem z polskimi znakami, których rzeczywiście w kodzie mam bardzo dużo (zamiast nich wyskakują krzaczki). Jak to naprawić?

Mam także ten sam błąd, co do poradników, to zajebiste ;) Może wreszcie będę umiał coś PAWN :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na PL znaki to działa:

Preferences/Settings Default i szukacie:

"fallback_encoding"
"default_encoding"

zamieniacie na:

"fallback_encoding": "Central European (Windows 1250)",
    "default_encoding": "Central European (Windows 1250)",

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oglądam czysto z ciekawości i szczerze mówiąc to wszystko z tego już umiem (jak narazie) ale zajebiście mi się podoba jak Sim00n to tłumaczy, zrozumiale, bez zbędnego pierdolenia. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obejrzałem jak narazie wszystkie, i trochę się zawiodłem jak powiedziałeś, że nie będziesz robił w tej serii typowo skryptu pod RP.

Potem pojawiło by się wiele pseudoli, a tak to będziesz mógł być może napisać własnego GameModa. Dziś zamierzam oglądnąc do końca wszystkie odcinki, chyba zostałem na #11 :) Potem poczytam trochę na wiki.samp i zabiorę się do pisania czegoś w dini,a  potem w mysql :)  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

GrafeX, dini to przeżytek. Nie warto się tego uczyć tylko dlatego żeby to umieć. Lepiej zacznij od mysql, a potem w chwili wolnego czasu rozkmiń dini.

Również na bieżąco oglądam Twoje filmy Sim00n i jestem mile zaskoczony jeżeli wyniosę z poradnika coś, czego do tej pory nie wiedziałem. Osobiście czekam na temat dotyczący PVarów, checkpointów oraz ''OnPlayerKeyStateChange''. No i może jeszcze OnPlayerUpdate. Nie miałem jeszcze okazji zgłębić tych rzeczy i myślę, że lepiej na tym wyjdę oglądając również Twoje poradniki na ten temat niż czytając wyłącznie wikipedię sampa.

A najbardziej jestem zainteresowany tworzeniem pluginów. 

Super by było, gdybyś w trakcie tworzenia nie zrezygnował ze swojego zamiaru i w miarę możliwości dosadnie wyjaśnił możliwości języka pawn.

Pozdrawiam :)

#edit. 

Dodam jeszcze, że dzięki Twoim filmom dowiedziałem się o ciekawym edytorze tekstu jakim jest Sublime Text. Korzystam z niego i póki co jestem zadowolony z możliwości jakie daje.

Edytowane przez zrio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodam jeszcze, że dzięki Twoim filmom dowiedziałem się o ciekawym edytorze tekstu jakim jest Sublime Text. Korzystam z niego i póki co jestem zadowolony z możliwości jakie daje.

google "sublime" + 

• emmet
  • brackethighlighter
  • colorpicker
  • trimmer
  • codeintel
  • sidebarenhancements

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A mam pytanie odnośnie działania tego edytora. W jaki sposób zaznaczać kolumnowo? W Notepad++ śmigało z lewym altem ale w Sublime nie mogę rozkminić.

Coś takiego

Sim00n.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem co robi "zaznaczanie kolumnowe" ale jeżeli jest to edycji kilku linii na raz to w sublimie trzymasz ctrl i zaznaczasz kursorem miejsca, w których chcesz mieć kursory no i potem możesz edytować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poradniki na bardzo wysokim poziomie. Łatwo się je ogląda, wszystko prosto i zrozumiale wytłumaczone. Dobrze że nie będzie tego epizodu z pisaniem GM'a RP, bo w końcu to jest "Kurs programowania w PAWN", a nie "Gotowy GM RP wystarczy przepisać".

Chociaż wszystko co do tej pory przedstawiłeś już dawno opanowałem to jednak z przyjemnością oglądam Twój kurs i czekam na kolejne odcinki.  B)

Również wyczekuje z niecierpliwością poradnika dot. pluginów. Najlepiej gdybyś Sim00n zawarł w nim SDK, GDK, oraz pluginy Klient-Serwer jeśli dasz radę. Wiadomo że to nie ma być kurs C++ tylko wykorzystanie go w połączeniu z SA:MP.

Edytowane przez Maciej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pluginy Klient-Serwer

Z reguły takie pluginy nie pisze się w godzinę, a w kilka tygodni, bo przecież trzeba przechwycić proces inicjujący wtyczkę samp.dll, no i prócz tego nawiązać połączenie z socketem, który zainicjuje się w momencie wystartowania serwera. Skoro tak bardzo chcesz poznać działanie takiego plugina, to czemu nie przeszukasz kodu źródłowego audio plugina? Jest tam wszystko co szukasz. :P

Ogólnie to sim00n troszku się zawiodłem, że poświęcasz jeden odcinek (18 minut) na np. pokazanie jak zespawnować gracza.

W sumie to zastanawiam się, jakbyś robił dłuższe odcinki np. po 30 minut. Zrobiłbyś dwa i oglądający miałby co robić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z reguły takie pluginy nie pisze się w godzinę, a w kilka tygodni, bo przecież trzeba przechwycić proces inicjujący wtyczkę samp.dll, no i prócz tego nawiązać połączenie z socketem, który zainicjuje się w momencie wystartowania serwera. Skoro tak bardzo chcesz poznać działanie takiego plugina, to czemu nie przeszukasz kodu źródłowego audio plugina? Jest tam wszystko co szukasz. :P

Przeszukiwałem, powiem więcej, nawet miałem kilka podejść, ale niestety jest on za bardzo skomplikowany (głównie wychodzi nieznajomości bibliotek) jak na moje umiejętności. Z czasem pewnie go rozgryzę w miarę nauki Cpp, jednak prędko to się nie stanie, a taki poradniczek mnie i wielu innym osobom z pewnością by pomógł.  :)

Nie chodziło mi tutaj o pisanie super pluginu na żywo, a raczej samo połączenie, ew. jakieś proste przesyłanie danych, no i dodałem magiczne słowo klucz "jeśli dasz radę".

Nie ukrywam jednak że właśnie ten typ mnie najbardziej interesuje, bo o ile o pluginach serwerowych jest sporo na forum SAMP'a i już teraz potrafiłbym coś napisać, to o dwustronnych niewiele jest powiedziane.

Edytowane przez Maciej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ogólnie to sim00n troszku się zawiodłem, że poświęcasz jeden odcinek (18 minut) na np. pokazanie jak zespawnować gracza.

W sumie to zastanawiam się, jakbyś robił dłuższe odcinki np. po 30 minut. Zrobiłbyś dwa i oglądający miałby co robić.

Analizowałem statystyki i wygląda na to, że krótkie odcinki są bardziej chętnie oglądane i widzowie oglądają je dłużej.

Poświęcam dużo czasu na jeden odcinek ponieważ kieruje kurs do najbardziej początkujących, którzy nie widzieli kodu Pawn na oczy.

9/18 odcinków jest dłuższych niż 10 minut (czyli połowa)

Średnia długość to 11 minut (198 minut [3h. 18min.] dzielone na 18 filmów)

No i ja nie próbuje trafić w jakiś konkretny czas tylko po prostu nagrywam do póki nie przekaże tego co chce powiedzieć o danym temacie :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będzie coś o MySQL ?

Ciągle mówi przecie, że będzie tylko najpierw przekaże widzom podstawy składania GM'a.

@Sim00n, chodzi mi o zaznaczenie równego fragmentu (czworokąta) kodu w dowolnym miejscu w pliku, włączając w to różne linie. Jak na screenie, który wcześniej podałem. Prawdopodobnie źle to określiłem, ale pojęcia nie mam jak to inaczej nazwać.

Na pewno korzystałeś kiedyś z Notepada++ i znasz opcję zaznaczania z altem. Chciałbym wiedzieć jak takie coś wykonać w ST2, ponieważ przy kilkuset linijkach z obiektami nie uśmiecha mi się klikać każdej żeby coś w dane miejsce dodać.

Przykładowo

Sim00n2.png

Rozumiesz już o co mi chodzi? :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam problem nadal z tymi polskimi znakami :o Problem w tym, że nie mogę edytować Linijek

fallback_encoding": "Western (Windows 1252)",

"default_encoding": "UTF-8",

w Preferences/Settings-Default :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.