Skocz do zawartości
KoPcIu

Ogłoszenie zadań konkursowych

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie użytkownicy!

Od daty ogłoszenia konkursu mija dokładnie 7 dni, a zgodnie z regulaminem, to właśnie dzisiaj mają zostać ogłoszone zadania konkursowe, poniżej przedstawiamy Wam opis zadań, pamiętajcie, że zawsze możecie zadać pytanie, jeśli jakaś kwestia będzie dla Was niejasna.

Skrypt PAWN

Miasteczko położone na południu Bone County, a dokładniej Fort Carson, potrzebuje środka komunikacji publicznej. Zadaniem jest utworzenie połączeń po mieście, przy użyciu taksówki, autobusu, może to dobroczynni policjanci pomogą podczas podróżowania po mieście? Możliwości jest wiele, a to od Was zależy jaki pomysł wpadnie Wam do głowy.

W zadaniu można używać wszystkich oficjalnie dostępnych, includów, pluginów, wydanych przed publikacją tej wiadomości. Wykonany skrypt należy przesłać wiadomością prywatną do Administratora KoPcIu, razem z wszystkimi potrzebnymi dodatkowymi funkcjami, razem z plikiem PWN.

Textdraw

Zadaniem osoby, która zgłosiła się w konkursie będzie utworzenie wyglądu telefonu komórkowego, dokładniej interfejsu głównego(menu), listy kontaktów i jednej podstrony, której tematyki nie określamy, wybór jak i pomysłowość należy do Was.

Pamiętajcie, że nie wymagamy tutaj kodu PAWN, a jedynie wygląd. Dla osób nie znających PAWN, możliwe jest wysłanie tylko linijek kodu, jednak osoby bardziej zaawansowane, mogą wykorzystać skrypt i komendy na przełączanie funkcji (oczywiście sposób przesłania pracy nie jest oceniany). Gotowy plik należy również przesłać wiadomością prywatną do Administratora KoPcIu.

Obiekty

Zadanie polega na utworzeniu małego centrum handlowego, w którym znajduje się minimum 5 lokali, w których oferowane są różne typy produktów(np. elektronika, ubrania, jedzenie itp). Oczywiście nie zapominajmy o miejscu, w którym można się zrelaksować.

Tak  uprzednio przygotowaną listę obiektów SA-Mp, lub skrypt PAWN należy przesłać do Administratora KoPcIu, wiadomością prywatną.

Grafika

Nasze forum już od dawna potrzebuje odświeżenia Naszego logo. Zadaniem osoby wykonującej projekt, będzie wykonanie nowego znaku forum. Wielkość obrazka pozostaje bez zmian, dlatego rozmiar można pobrać z aktualnego obrazka. Dodatkowo wymagamy wykonania dwóch edycji tego obrazka, przykładowo edycja świąteczna, zimowa, wiosenna itp. Wybór należy do Was.

Gotowe pliki PNG(oczywiście nie zapominając o przezroczystości, wraz z źródłami/źródłem, należy przesłać do Administratora KoPcIu, wiadomością prywatną.

Słowem zakończenia

Mamy nadzieję, że zadania konkursowe przypadną Wam do gustu, życzymy powodzenia wszystkim osobą, które zgłosiły chęć uczestnictwa w konkursie i przypominamy o regulaminie, który znajduje się w temacie z ogłoszeniem konkursu.

Z poważaniem Administracja!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odnośnie skryptu PAWN. To na czym to ma dokładniej polegać? Podobny skrypt był jak się nie mylę do wykonania na konkurs MaxRate. Jaka forma tego transportu? Czy system ewentualnych frakcji, gdzie przydziela się taksówkarza a gracz ma możliwość go wezwania czy jakieś boty jeżdżące między punktem A i B? Rozumiem, że jest tu dowolność?

Co do TextDraw`u. Czy dozwolone jest korzystanie tylko z funkcji textdrawów czy można korzystać z tekstur .txd? Różnie to można zrobić.

Powiedz jeszcze, kto te prace będzie oceniał?

Edytowane przez dawid4157

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odnośnie skryptu PAWN. To na czym to ma dokładniej polegać? Podobny skrypt był jak się nie mylę do wykonania na konkurs MaxRate. Jaka forma tego transportu? Czy system ewentualnych frakcji, gdzie przydziela się taksówkarza a gracz ma możliwość go wezwania czy jakieś boty jeżdżące między punktem A i B? Rozumiem, że jest tu dowolność?

Co do TextDraw`u. Czy dozwolone jest korzystanie tylko z funkcji textdrawów czy można korzystać z tekstur .txd? Różnie to można zrobić.

Powiedz jeszcze, kto te prace będzie oceniał?

MaxRate ściśle określał środek transportu jak i system działania, u Nas wygląda to całkiem inaczej. Transport nie musi polegać na użyciu pojazdu, popatrzmy na serwery RP, np Net4Game, system autobusów, polega na ciekawym wyborze + przelot nad miastem. Chodzi tutaj o dowolność, pomysłowość, nie ma konkretnych wytycznych. Gracz musi mieć możliwość zmiany miejsca(pozycji) w mieście, mogą być nawet teleporty, jednak czy taki skrypt zasłuży na pierwsze miejsce?

Można wykorzystać wszystkie opcje tworzenia TextDrawów, jednak client ma nie instalować żadnych dodatkowych funkcji.

Prace będę oceniał ja, NeMoO i Bantu, lub użytkownicy forum w przypadku "konfliktu" u Nas w ekipie ;)

Pozdrawiam!

PS na prawdę ciężko jest napisać zadanie konkursowe, aby wszystko było jasne, szczególnie, że oferujemy duże pole manewru, dlatego nie bójcie się zadawać pytań.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no, jeśli mam być szczery, zadanie skrypt'u PAWN moim zdaniem jest słabe.
Pierwsza wada to możliwość korzystania z pluginów, które z PAWN mają mało wspólnego. Pojawia się pytanie - skoro to konkurs PAWN, to jak będą oceniane skrypty korzystające z pluginów? Czy, jeśli zdecyduję się nadłożyć kodu i samodzielnie wszystko oskryptować, przez co kod stanie się mniej czytelny i będę w większym stopniu narażony na błąd, zostanę oceniony gorzej od osoby decydującej się na korzystanie z gotowych funkcji jakiegoś pluginu? Jak podchodzicie do tej kwestii? 

Druga sprawa - tak jak zostało to już zauważone, podobne zadanie pojawiło się w przypadku konkursu MaxRate, a kod skryptu jest publicznie dostępny. Nie chodzi tu nawet o całościowe wykorzystanie kodu, ale o jego fragmenty. Przecież w łatwy sposób można go dostosować do swoich potrzeb, a tym samym potrzeb tego konkursu.

Edytowane przez AxL_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli jakieś pluginy lub include mogą ułatwić nam pracę lub po prostu są potrzebne do realizacji naszego pomysłu nie ma sensu pisać wszystkiego od początku. Nie chodzi tu o kopiowanie kodu, a używa niektórych udogodnień, które serwują nam pluginy. Podobna sytuacja jest w programowaniu w dowolnym języku. Nie piszesz wszystkiego samemu tylko korzystasz z bibliotek, które przyśpieszają pisania kodu i pozwalają się skupić na tym, co chcemy zrealizować.

Odnośnie MaxRate wystarczająco już napisał KoPcIu, takie ew. kopiowanie kodu może zostać raczej łatwo wykryte, więc generalnie nie polecam stosować tego typu praktyki.

W naszym konkursie ważna jest kreatywność/pomysłowość. Nie dajemy sztywnych wytycznych jak to ma wyglądać, dlatego spodziewamy się bardzo różnorodnych skryptów. Dobry pomysł odpowiednio zrealizowany jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w tym konkursie, a nie skopiowanie jakiegoś oklepanego gotowca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można wykorzystać wszystkie opcje tworzenia TextDrawów, jednak client ma nie instalować żadnych dodatkowych funkcji.

Chodzi mi dokładniej o sposób opisany w tym temacie:

http://pawno.pl/index.php?/topic/4861-03dex-dodawanie-w%C5%82asnych-textur-pod-textdrawy/

Client nie instalowałby w tym przypadku żadnych funkcji lecz pobierana była by tekstura. Nie bardzo zrozumiałem to zdanie więc się wolę dopytać. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Tak trochę to zdanie dwojako rozumiem ze względu na słowo "instalować" :)

Edytowane przez dawid4157

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślałem, że zadanie 'Pawn" będzie nieco inne, jak koledzy na góże pisali jest podobne do MaxRate.

Moim zdaniem nie powinno być wykorzystywane żadne pluginy lecz sam kod pawn.

//edit

Gdzie mamy wysyłać prace?

Edytowane przez xBBBay ☆

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli jakieś pluginy lub include mogą ułatwić nam pracę lub po prostu są potrzebne do realizacji naszego pomysłu nie ma sensu pisać wszystkiego od początku. Nie chodzi tu o kopiowanie kodu, a używa niektórych udogodnień, które serwują nam pluginy. Podobna sytuacja jest w programowaniu w dowolnym języku. Nie piszesz wszystkiego samemu tylko korzystasz z bibliotek, które przyśpieszają pisania kodu i pozwalają się skupić na tym, co chcemy zrealizować.

Odnośnie MaxRate wystarczająco już napisał KoPcIu, takie ew. kopiowanie kodu może zostać raczej łatwo wykryte, więc generalnie nie polecam stosować tego typu praktyki.

W naszym konkursie ważna jest kreatywność/pomysłowość. Nie dajemy sztywnych wytycznych jak to ma wyglądać, dlatego spodziewamy się bardzo różnorodnych skryptów. Dobry pomysł odpowiednio zrealizowany jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w tym konkursie, a nie skopiowanie jakiegoś oklepanego gotowca.

Nie jest to jasna odpowiedź na zadane pytanie. 

Pawn ma się raczej mało do innych języków i porównanie korzystania z pluginów, do korzystania z bibliotek jakoś do mnie nie przemawia. Ponowię pytanie: Jak ocenicie dwa skrypty - jeden napisany bez pluginów, z większą ilością kodu oraz mniej atrakcyjny wizualnie, drugi z użyciem gotowych funkcji jakiegoś pluginu? Który zostanie oceniony lepiej? To dość istotna kwestia, bo nie chcę się bawić w robienie wszystkiego ręcznie, "bo przecież to konkurs PAWN nie umiejętności korzystania z pluginów", kiedy okaże się że dokładnie taka sama funkcjonalnie, ale estetyczniejsza praca napisana przy użyciu pluginu, zostałaby oceniona lepiej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzi mi dokładniej o sposób opisany w tym temacie:

http://pawno.pl/index.php?/topic/4861-03dex-dodawanie-w%C5%82asnych-textur-pod-textdrawy/

Client nie instalowałby w tym przypadku żadnych funkcji lecz pobierana była by tekstura. Nie bardzo zrozumiałem to zdanie więc się wolę dopytać. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Tak trochę to zdanie dwojako rozumiem ze względu na słowo "instalować" :)

Krok 4 - Udostępnienie pliku textur innym...

Tak samo jak w wypadku obiektów, każdy aby widział nowe textury musi pobrać nasz plik textur...

Dokładnie to zdanie miałem na myśli mówiąc instalować, jeśli wykorzystasz sposób z tego tematu, osoba sprawdzająca Twoją prace będzie musiała dodać Twój plik do tekstur. Oczywiście nic nie istnieje na przeszkodzie, aby używać domyślnych tekstur.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślałem, że zadanie 'Pawn" będzie nieco inne, jak koledzy na góże pisali jest podobne do MaxRate.

Moim zdaniem nie powinno być wykorzystywane żadne pluginy lecz sam kod pawn.

//edit

Gdzie mamy wysyłać prace?

Przecież masz odpowiedzi:

Wykonany skrypt należy przesłać wiadomością prywatną do Administratora KoPcIu, razem z wszystkimi potrzebnymi dodatkowymi funkcjami, razem z plikiem PWN.

Gotowy plik należy również przesłać wiadomością prywatną do Administratora KoPcIu.

Tak  uprzednio przygotowaną listę obiektów SA-Mp, lub skrypt PAWN należy przesłać do Administratora KoPcIu, wiadomością prywatną.

Gotowe pliki PNG(oczywiście nie zapominając o przezroczystości, wraz z źródłami/źródłem, należy przesłać do Administratora KoPcIu, wiadomością prywatną.

@ KoPcIu:

Ok. Rozumiem. To nawet lepiej. Będzie to jakieś większe wyzwanie. Jak na razie nie mam więcej pytań :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie jest to jasna odpowiedź na zadane pytanie. 

Pawn ma się raczej mało do innych języków i porównanie korzystania z pluginów, do korzystania z bibliotek jakoś do mnie nie przemawia. Ponowię pytanie: Jak ocenicie dwa skrypty - jeden napisany bez pluginów, z większą ilością kodu oraz mniej atrakcyjny wizualnie, drugi z użyciem gotowych funkcji jakiegoś pluginu? Który zostanie oceniony lepiej? To dość istotna kwestia, bo nie chcę się bawić w robienie wszystkiego ręcznie, "bo przecież to konkurs PAWN nie umiejętności korzystania z pluginów", kiedy okaże się że dokładnie taka sama funkcjonalnie, ale estetyczniejsza praca napisana przy użyciu pluginu, zostałaby oceniona lepiej. 

Pierwszym priorytetem oceny będzie pomysłowość, na kolejnym miejscu postawimy kod, nie da się z tego miejsca w 100% określić co będzie ocenione wyżej, czy kod z pluginem czy bez, ponieważ osoba, która użyje pluginu, będzie miała dobry pomysł, jednak kod będzie wyglądał jak http://ferrante.pl/frontend/php/mamo-umiem-php/ to oczywiście ocena będzie inna.

Jednak co do Twojego pytania, jeśli dwa pomysły będą identyczne, jedna osoba użyje pluginu, druga nie, kod będzie napisany "idealnie", większa ocena będzie dla osoby bez pluginu.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

[...]życzymy powodzenia wszystkim osobom, które[...]

@KoPcIu: Popraw, bo komuś się rzuci w oczy i będzie krzyczał, że admin słaby polonista :)

@topic: Zadanie PAWN, nie powiem zaskoczyło mnie. Myślałem, że będzie do wykonania jakiś konkretny system (w sumie to też jest system), a tu taka "wolna amerykanka". Trochę to pokrzyżowało moje zamiary, ale trudno - takie jest zadanie i trzeba je wykonać.

Mam tylko pytanie:

Czy za transport muszą odpowiadać boty lub teleport? Czy mogą w to się angażować "pracownicy"?

Pozdrawiam ;)

Edytowane przez Drakon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@KoPcIu: Popraw, bo komuś się rzuci w oczy i będzie krzyczał, że admin słaby polonista :)

@topic: Zadanie PAWN, nie powiem zaskoczyło mnie. Myślałem, że będzie do wykonania jakiś konkretny system (w sumie to też jest system), a tu taka "wolna amerykanka". Trochę to pokrzyżowało moje zamiary, ale trudno - takie jest zadanie i trzeba je wykonać.

Mam tylko pytanie:

Czy za transport muszą odpowiadać boty lub teleport? Czy mogą w to się angażować "pracownicy"?

Pozdrawiam ;)

Jako jeden z nielicznych osób zrozumiałeś tutaj sens zadania. Transport nie tylko polega na pojeździe, tak jak pisałem wcześniej może to być system, a nawet komenda. Szczegółowy opis zadania byłby bez sensu, dlatego postanowiliśmy Wam dać wolną rękę, oczywiście wymaga to od Nas więcej pracy, ponieważ ciężko jest ocenić kilka różnych systemów, jednak pisałem wcześniej, istnieje jeszcze głos forum, który może zostać wykorzystany w tym zadaniu.

Pracownicy? Oczywiście, pisałem już wcześniej, że może miły policjant pobawi się w kierowce?

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanie, czy jeśli wykonam skrypt to mogę udostępnić kod (lub cały gotowy skrypt) na forum i podać wam link do niego, czy obowiązuje "cisza" przed ogłoszeniem wyników i dopiero po rozstrzygnięciu konkursu można go udostępnić? Bo rozumiem, że styl i sposób wysłania skryptu nie wlicza się do oceny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiadomo ze skrypt z użyciem dodatkowych pluginów będzie wyżej oceniony :-) Jest to korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, kod będzie ciągle aktualny. I nie zawsze każdy potrafi korzystać z odpowiedniego plugina, ja np przez drugi miesiąc próbuje rozgryźć jak powstał GPS System by Nas.

Optymalizacja kodu jest brana pod uwagę? Ma być to w formie pojedynczego skryptu z możliwością dodania do gamemode czy może być jaki mini-gamemode?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiadomo ze skrypt z użyciem dodatkowych pluginów będzie wyżej oceniony :-) Jest to korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, kod będzie ciągle aktualny. I nie zawsze każdy potrafi korzystać z odpowiedniego plugina, ja np przez drugi miesiąc próbuje rozgryźć jak powstał GPS System by Nas.

Optymalizacja kodu jest brana pod uwagę? Ma być to w formie pojedynczego skryptu z możliwością dodania do gamemode czy może być jaki mini-gamemode?

Nie mogę się z Tobą zgodzić w kontekście tego konkursu. Moim zdaniem powinno być tu ocenianie wykorzystanie możliwości Pawn, a nie "nowoczesnych rozwiązań", które dodatkowo zostały stworzone przez kogoś innego. Takie coś nie powinno być ocenione wyżej, bo co z tego skoro ktoś potrafi skorzystać z jednej funkcji pluginu, kiedy nie będzie potrafił odtworzyć jej działania w pawn (zakładając, że jest to możliwe)? Argument o trudności w korzystaniu z pluginów dla niektórych osób, to raczej kwestia subiektywna. Poza tym, prawie każdy plugin ma opis jak korzystać z jego funkcji ;x

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W takim razie jeśli trzeba było zablokować możliwość używania pluginów w PAWN (w konkursie), to w grafice należałoby zablokować możliwość korzystania photoshopa/gimpa (zostawić paint), w TD zakazać używania wszelkich TD Creatorów (ipleomax itp.), a obiekty stawiać ręcznie. Racja przykład wybrałem dość dziwny, bo przecież plugin to coś innego niż to co podałem, ale to wszystko to są "pomagacze"/dodatki, które umilają pracę, a ich wykonanie jest o wiele prostsze, a do tego rezultat jest zdecydowanie lepszy.

@down dlatego mówiłem, że moje porównanie jest dziwne :P

Edytowane przez Kaz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W takim razie jeśli trzeba było zablokować możliwość używania pluginów w PAWN (w konkursie), to w grafice należałoby zablokować możliwość korzystania photoshopa/gimpa (zostawić paint), w TD zakazać używania wszelkich TD Creatorów (ipleomax itp.), a obiekty stawiać ręcznie. Racja przykład wybrałem dość dziwny, bo przecież plugin to coś innego niż to co podałem, ale to wszystko to są "pomagacze"/dodatki, które umilają pracę, a ich wykonanie jest o wiele prostsze, a do tego rezultat jest zdecydowanie lepszy.

Powoli zaczynamy wdawać się w niepotrzebną dyskusję. Przedstawiłem moje zdanie w tej kwestii, każdy ma prawo się z nim nie zgadzać - jego wola. Postaram się jeszcze odpowiedzieć na Twój post, jednocześnie wyrażając chęć do niekontynuowania tej rozmowy lub przeniesienia jej gdzieś indziej.

Porównanie przedstawione przez Ciebie nie jest dopasowane do tematu. Wystarczy porównać tytuły podkonkursów "Skrypt PAWN" oraz "Grafika". Jak widzisz, pierwszy jasno precyzuje co jest przedmiotem konkursu - język pawn, nie C/C++ wykorzystywany przy pisaniu pluginów. Zresztą nie kwestionuję samej zasady wykorzystania pluginów od momentu doprecyzowania jak będą ocenione takie same funkcjonalnie skrypty, przy wykorzystaniu pluginu i bez. Hasło "Grafika" natomiast daje Ci pole do popisu w zakresie stosowanych narzędzi. Jeśli jesteś dobry w photoshopie, możesz korzystać tylko z niego i nikt tego nie zakwestionuje bo konkurs nie nazywa się "Konkurs grafiki PAINT".

Skrypty do tworzenia textdrawów i obiektów, porównane do konkursu skryptów również są niedostosowane do tematu rozmowy. W konkursie chodzi przede wszystkim o wygląd, nie o stosowane narzędzia i kod. Finalnie będzie oceniany wygląd, nie wykorzystane narzędzia - inaczej niż w przypadku podkonkursu skryptu pawn, zgadzasz się? Równie dobrze mógłbym ręcznie metodą prób i błędów dopasować odpowiednie textdrawy, spędzić nad tym masę czasu, ale kogo będzie to obchodzić? Nikogo, bo chodzi o finalny efekt, nie stosowane narzędzia.

Plugin, tak jak już to podkreślałem, pokazuje umiejętność korzystania z gotowych funkcji, które zostały stworzone przez KOGOŚ, kogo prawdopodobnie nawet nie znasz. W wykorzystaniu w skryptach na serwery są jak najbardziej przydatne, ale nie w konkursie Pawn, gdzie wiedza w tej dziedzinie powinna być oceniana przede wszystkim.

Edytowane przez AxL_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miasteczko położone na południu Bone County, a dokładniej Fort Carson, potrzebuje środka komunikacji publicznej. Zadaniem jest utworzenie połączeń po mieście, przy użyciu taksówki, autobusu, może to dobroczynni policjanci pomogą podczas podróżowania po mieście? Możliwości jest wiele, a to od Was zależy jaki pomysł wpadnie Wam do głowy.

20100409185739!Fort_carsonn.jpg

+

Tube50mGlass1.jpg

+

code_615.jpg

=

Futuristic-Tram-Tube-1057099.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy do grafiki można przesłać kilka koncepcji, czy jedna? Tak wiem, że to konkurs i pewnie tylko jedna, ale większy wybór spowoduje, że coś może się spodobać administracji (i nie chodzi tutaj o wygraną w konkursie).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy na samym końcu prace będą ujawnione ? Chodzi mi o to czy każdy będzie mógł zobaczyć skrypty, textdrawy itp. naszych utalentowanych użytkowników ?

Jeśli odbędzie się głosowanie dotyczące danej pracy, na pewno zostaną ujawnione zdjęcia, bądź kod. Jednak w przypadku braku głosowania, to od osoby uczestniczącej w konkursie zależy czy pracę udostępnimy

Czy do grafiki można przesłać kilka koncepcji, czy jedna? Tak wiem, że to konkurs i pewnie tylko jedna, ale większy wybór spowoduje, że coś może się spodobać administracji (i nie chodzi tutaj o wygraną w konkursie).

Oczywiście, można wysłać więcej prac, jednak pamiętając o fakcie, aby tylko jedna została podpisana, że właśnie nią mamy oceniać, a wtedy pozostałe prace w przyszłości będą mogły się przydać.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.