Skocz do zawartości
Kubix888

Zaczynam przygodę z Pawnem - Czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nazywam się Jakub. Mam zamiar zacząć przygodę z pawnem choć nie wiem czy warto.. Wydaje mi się, że SA:MP upada i cała moja nauka tego języku pójdzie na marnę. Wypowiedzcie się, co sądzicie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Jeżeli liczysz na grube hajsy z serwera to łatwo nie będzie. Jak dla mnie tworzenie skryptu jest dość fajną zabawą.
Czy nauka pójdzie na marne? Nie sądzę, sam pawn to podstway C/C++ i ogarnięcie funkcji sampa. Dodatkowo nauczysz się też podstaw SQL oraz może PHP w przypadku tworzenia np. paneli.
Jeżeli wiążesz przyszłość z informatyką czy programowaniem to warto, a jeżeli liczysz na łatwy zarobek to szkoda Twojego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

SA-MP upada swoim tempem, ale nie tak prędko jak to niektórym się wydaje :)
Upadają serwery, które nie mają nic nowego do wniesienia, robione i otwierane są z wielkim hukiem, jednak bez jednego i konkretnego pomysłu.

DM-y robiły swojego czasu furorę, bo nie było na nich jako takich zasad oprócz kilku/kilkunastu łatwych do zapamiętania. Na dzień dzisiejszy jedyną atrakcją na nich są zabawy, areny, eventy.
Obecne serwery Truck to w zasadzie rozwój postaci własnej (rekordu w bazie danych) bez interakcji z innymi graczami, co w zasadzie można robić na singlu i co mija się z pierwotnym przeznaczeniem multiplayer-a.
Dlatego nowe serwery jakie powstają to RP, bo tam można zasypać graczy mnogością wodotrysków.
Jeśli ktoś chce prawdziwe życie to niech odejdzie od komputera i wsiądzie np na rower albo pogra w piłkę, zamiast zasilać coraz liczniejszą grupę niećwiczących lub zwolnionych z zajęć wychowania fizycznego kalek :)

Na każdym serwerze danego typu jest przeważnie to samo, nie rozumiem po co ludzie piszą gamemod od zera, skoro wsadzają w niego to, co jest już wszędzie, tyle że piszą to od zera - ambitne i bezsensowne. W samej rozgrywce powstaje coraz więcej ograniczeń i coraz mniej możliwości.

@Kubix888 Jeżeli nie masz pomysłu to nawet nie próbuj, projektów/serwerów bez przyszłości jest w ciul i jeszcze trochę. Choć bez umiejętności jest ciężko, to jednak kwestią czasu jest ich nabycie.

14 minut temu, Grześ napisał:

(...) Jeżeli liczysz na grube hajsy z serwera to łatwo nie będzie. (...)
Jeżeli wiążesz przyszłość z informatyką czy programowaniem to warto, a jeżeli liczysz na łatwy zarobek to szkoda Twojego czasu.

Od zarabiania pieniędzy jest praca, a od rozrywki - hobby :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli masz mniej lub na równi z wiekiem 16 lat to tak, a jeżeli więcej to zostaw i zajmij się innym językiem bo tylko nauczysz się niewłaściwych praktyk i nic więcej. 

Edytowane przez Bartcislaw

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ucząc się początkowo pawno, później zdecydowanie łatwiej Ci będzie w innych językach programistycznych :) Ja sam jestem na stopniu początkowym, ale idę do przodu. :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nauka nigdy nie pójdzie na marne. W każdym języku programowania znajdą się podobne aspekty, gdzie tylko później pomyślisz - o, robiłem coś podobnego, tylko inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koledzy wyżej już Ci wystarczająco chyba odpowiedzieli na pytanie. Tak w sumie podsumowując te wypowiedzi można wyciągnąć wniosek że warto. ;) Ja dodam od siebie, że zawsze warto wszystkiego spróbować, bo mimo że będzie Ci się to wydawać bez sensu, to z pewnością kiedyś prędzej czy później Ci się to przyda i przypomni, a może i nawet pomoże. Nauczysz się robić coś w PAWN, po czym w innym języku nie będziesz wiedział jak pewną rzecz wykonać, no ale pomyślisz sobie "o! w PAWN zrobiłbym to tak, może spróbuje to odwzorować w tym języku" i się okaże że dasz radę :D Do tego PAWN jest na tyle chorym językiem, że w przyszłości pomyślisz, "o Boże, jaki ten PAWN jest upośledzony" i zrozumiesz że coś co Ci się wydawało trudniejsze, w rzeczywistości jest dużo łatwiejsze... Trochę chaotycznie napisane, ale myślę że zrozumiesz ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odezwał się Romeo, który wydaje jakieś skrypty w PAWN, których nikt nie używa :D co do tematu, to warto - jest to dość prosty język, a znając go w stopniu średnio-zaawansowanym można sobie grosza dorobić na zleceniach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, BaLL napisał:

Odezwał się Romeo, który wydaje jakieś skrypty w PAWN, których nikt nie używa :D co do tematu, to warto - jest to dość prosty język, a znając go w stopniu średnio-zaawansowanym można sobie grosza dorobić na zleceniach.

Skoro nikt nie używa to poco komu taki język programowania :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pomysł na projekt z mojego pola widzenia jest dosyć fajny. Zapewne sporo czasu w niego będzie trzeba włożyć i się napracować. Chciałbym zaczynać robić już ten "swój" projekt ale znam tylko podstawy języka... Ile mi czasu zajmie pochłonięcia dalszej części języka PAWN?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście, że nie warto. Pawn to język skryptowy do zastosowań wewnętrznych, więc nie ma sensu się go uczyć. Lepiej opanuj Jave czy C++. Jeśli nauczysz się podstaw któregoś z tych języków to z Pawn nie będziesz miał większych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.